Кількість переглядів

8 клас

8 клас.
Тема уроку. Звукові хвилі. Гучність і висота тону. Луна. Екологічні проблеми акустики.
Мета уроку: забезпечити засвоєння поняття звукових хвиль, гучності і висоти тону; сприяти формуванню матеріальності світу, природно-наслідкових зв'язків між явищами в природі; розвивати пізнавальний інтерес школярів, розвивати в учнів самостійність.
Обладнання: картки диференційовані, діафільми "ультразвук і його застосування".

Хід уроку.
І.  Повідомлення теми уроку.
Діти! Я хочу, щоб червоною стрічкою через усе ваше життя проходила тема необоротності часу. Пам'ятайте своїх батька, неньку, сестричку, брата, бабусю, дідуся, друзів, вчителів. Ніколи не витрачайте часу попусту.
В те місце, де ти народився,
І де дитинство протікало,
Де ти з коханою зустрівся,
Чи де біда тебе зіткала -
Ти можеш завжди повернутись.
Пройтися рідними стежками,
Але ніколи ти не зможеш,
За віком стати таким самим,
У тридцять, сорок, чи піввіку,
Тобі не буде вісімнадцять ...
Ти можеш всюди повернутись,
А час -не може повернутись.
Повідомлення теми уроку.

ІІ. Перевірка знань учнів. 7-10 хв.
Учні працюють над диференційованими завданнями.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Чи задумувались ви над тим чому ми чуємо музику, чому дельфіни чують на дуже великих відстанях, як відрізнити музикальні звуки від шуму ?
Що таке звук ? Матеріальність світу.
Все те, що є навколо нас,
Про що ми знаєм і не знаєм,
Що нюхом, зором осягаєм,
І що на дотик відчуваєм,
Що чуєм вухом ми своїм,
На що свідомість не впливає -
Матерією називаєм.

Звук - це хвиля, яка поширюється в середовищі. Як саме утворюється звук? Його створює тіло, яке коливається і передає через середовище, яке складається з "частинок цих усі тіла"     
Природа збудувала
Ще в давньому в науці їх
Молекулами звали.
Усе що нас оточує
Не є зовсім суцільним.
Усе із них складається.
Хоч і здається цільним.

Дуже часто джерелом звуку є камертон. Це зігнутий металевий стержень на ніжках. Я махнула рукою. Чи чути звук? Ні! Хоч коливання є. Бо людське вухо сприймає коливання від 20 до 20000 Гц. (Ніхто махнути руками 20 раз за секунду не може!)
Розділ   фізики,   який   вивчає   звукові  явища  називається акустикою.
Пружні хвилі з частотою нижче за 16 Гц називається інфразвуком (землетруси, удари грому, вібрації масивних верстатів). Звукові хвилі з частотою, що перетворюють 20000 Гц називається ультразвуком. Тварини сприймають ультразвук. Собаки - 50000 Гц, кішка - 1000000 Гц. Поширюються хвилі в різних середовищах. Найкраще в повітрі.
1. Дослід. Вакуумний насос і будильник.
Відкачати повітря, то звук стихає, і його зовсім не чути.
2. Під водою чути звук (аквалангісти).
3. Прикласти вухо до землі - то чути звук, чи до рейки. У казках прикладали вухо до землі і казали чую бабу—ягу за лісом-перелісом.
Звукові хвилі поширюються із скінченною швидкістю. Блискавку бачимо раніше, ніж чуємо грім. Вибиваючи килим (потрібен час, щоб почути).
Таблиця швидкості звуку в різних середовищах. Звуки поділяються:
1) Музикальні або тони,
2) Шуми,
3) Звукові удари.
Музикальні звуки: спів, натягнути струни музикальних інструментів.
Шум - робота ДВЗ, оплески, шерех, скрипіння, приголосні звуки мови.
Шум - хаотичні музикальні звуки.
Висота. Тон звуку - залежить від частоти коливань.
НЧ коливання - звуки низького тону.
ВЧ коливання - звуки високого тону.
Гучність звуку - залежить від амплітуди коливань: свист солов'я-розбійника. Чим сильніше вдарило по камертону - то гучність звуку.

Послухаємо спів дівчат і хлопців.
Порівняємо їх висоту тону і гучність.
Дівчата співають "Чорнобривців насіяла мати"
Хлопці співають "Пісня про рушник"
Тембр - чим більше в звуковому коливанні обертонів (кількості і відносних амплітуд), тим багатший тембр звуку.
Летючі миші - (сильна мускулатура гортані, то ВЧ коливання).
Де застосовується ?
Звукова локація.
Акустичний резонанс - звукові коливання, що переносить звукова хвиля, діє як вимушуюча сила, яка спричиняє коливання інших системах.
Камертон - ящик - резистор.
Гітари - струни.
Порожнина рота - голосові зв'язки.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Діафільми - 7хв.
Самостійно ст.389 - Екологічні проблеми, № 1035(Р)
V. 3адача 38 (ст.391)

S- ?
2S=v*t
t = 4,5 c

V=343 м/с


Луна? Чому ми чуємо 2 рази звук?
VI. Домашнє завдання.
§82, 83, 84. Вправа 38(2), 1033(Р), 1032(*) - сильнішим.

8 КЛАС
Тема уроку: Потужність.
Мета: Забезпечити в ході уроку засвоєння поняття потужності, одиниць вимірювання потужності; сприяти в ході уроку причинно- наслідкових зв'язків між явищами, розвивати в учнів самостійність, пізнавальний інтерес до фізики.
Обладнання : таблиця " Потужність".

Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
На дошці епіграф.
                                                  Подорожній. Скільки годин іти до міста ?
Селянин. Залежно від того як іти.
Учнів ділять на дві команди.
Провести міні КВК.
Конкурс №1. "Привітання команд".
Конкурс №2. "Розминка".
Запитання. 1. А тепер складна задача.
Розв'язать її охота,
Силу множимо на відстань,
І отримаєм роботу.
2. Від чого залежить робота ?
3. Якщо збільшується шлях, який проходить тіло, то як змінюється робота ?
4. Яка одиниця вимірювання роботи ?
5. Що таке сила ?
6. Одиниця вимірювання сили ?
Конкурс №3. Конкурс ерудитів.
"Назвати вчених фізиків, яких ви знаєте".
Конкурс №4. "Конкурс капітанів ".
Розв’язати вправу 585 ( Лукашик).

ІІ. Вивчення нового матеріалу
Хто більше виконує роботу за однаковий час - ви чи трактор ?
Робота може виконуватись з різною швидкістю. Фізична величина, яка описує процес перетворення енергії, показує швидкість виконання роботи і дорівнює відношенню роботи до часу, за який вона виконана, називається потужністю
, де А - робота, t - час виконання роботи .
[А]=1Дж/1с=1 Вт.
1 мкВт. = 10-6 Вт = 0,000001 Вт.
1 мВт. = 0,001 Вт =10-3 Вт.
1кВт. = 1000 Вт =103Вт.
1МВт.= 100000 Вт = 106 Вт.

III. Історична хвилинка.
Англійський механік Джеймс Уатт у 1736-1819 р. зробив значний внесок у теорію і практику побудови теплових двигунів.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’язати два ребуси.
V. Розв'язування задач.
51 (ст. 153 підручника по Коршаку)

N-?
CI
А = F * h

m = 0,8 кг

F = m * q

h = 120 см
= 1,2 м.

t = 1 доба
= 24 * 3600 = 86400 с


q = 9,8 н.\кг




 

VI. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Вивчити п. 51 № 51 (2,3). 601 (Лукашик)

8 КЛАС
Тема уроку: Тиск рідини і газу.
Мета: - з’ясувати особливості передавання тиску рідинами і газами на основі МКТ будови  речовини;
- навчити учнів визначати тиск рідини на дно і стінки посудини;
- виховувати основні світоглядні ідеї причинно-наслідкових зв’язків між явищами в природі;
- розвивати в школярів уміння логічно викладати свої думки, наполегливість при розв’язуванні задач;
- розвивати емоції учнів, створюючи ситуації здивування, зацікавленості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: пластмасова пляшка з отворами, посудина з водою, циліндрична посудина.

Хід уроку.
І. Орієнтаційний момент.
Мильна бульбашка –
це найвишуканіше диво природи
Марк Твен

Визначення мети уроку.
- Чому людина почуває себе погано, піднявшись вгору на відстань 200м і більше, і нижче у воду? – проблемне запитання!
Допоможе нас сьогодні
                 На дошці написані слова:
„Ми не можемо вирвати жодної сторінки із нашого життя” (Ж.Санд)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Міні-КВК
Розділитися на 2 команди.
Команда „Паскалята” і „Молекула”

1. Представлення команд.    
1. Паскалята ми відверті,
Хочем виграти у Вас,
Нам у цьому допоможе
Витримка й знання усі.
2. Ми молекула велика,
Що у просторі оцім,
Вільно рухатися може,
й виграти у паскалят.

2. Конкурс „домашнє завдання.
№ 1 команда розповідає „Тиск твердих тіл”
№ 2 команда „Закон Паскаля”

3. Конкурс капітанів
Розв’язати задачку
Задача.
Який тиск створила учениця вагою 450Н, ставши необережно тонким каблучком площею 0,5 см2 на ногу вчителю?

p - ?
F = 450 H


S = 0,5 см2 = 0,00005 м2

Дуже болить!


4. Конкурс театральний.
Змоделювати    1. „Закон Паскаля”

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Дослід № 1. Пластмасова пляшка з отворами, налити води. Витіканя води з пляшки.
а) Рідина тисне і на стінки посудини, і на дно
тиск знизу найбільший? Чому? Як визначити р?
p не залежить від S посудини, ні від m?
Чи тиск рідини передається зверху вниз? А навпаки?

Дослід № 2.
            Використання: 1) Для видобування нафти
Коли викачали пласт нафти, то в 4 свердловини заливають воду, тоді нафта із скважин бурить.
Природоохоронні проблеми!
2) Великі споруди, земля – грунт вгинається
3) Трактори, комбайни – змінюється густина грунту
4) Мильна бульбашка
5) Чому м’яч, коли його зжати і відпустити знову приймає форму кулі? Закон Паскаля.

Історична хвилинка у 1648 р. Паскаль.

Гідростатичний парадокс.
Парадокс – неправдоподібне
р(1) = р(2) = р(3)
      Повідомлення учні: „Тиск на дні морів і океанів” – підготувати реферат.
Батисфера – зв’язана з кораблями.
Батискаф – не зв’язане з кораблем.

IV. Закріплення вивченого матеріалу
1)  від чого залежить тиск рідини
2) від форми посудини?
3) Запиши
Робота з книжкою ст. 102 (новий), старий ст. 171 (ост. абзац)

V. Розв’язування задач
№ 427.
p1, p2 - ?


h1=250м
p1=pgh1
p1=1000*9,8*250=2500000Па=2500кПа
h2=20м
p2=pgh2
p2=1000*9,8*20=2000000Па=200кПа


№ 441 (Л)
F - ?
а)
p=pgh
V=0,5*0,4*0,1м
F=ps=pghS=1000*9,8*0,6*0,5*0,4=1,2кН
h=0,6м
б) F=pgs(h+0,1)=1000*9,8*0,5*0,4*(0,6+0,1)=1800H=1,4кН
P=mg=pVg=1000*0,02*9,8=200H

VI. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Оцінки.
Новий §32, № 32 (3, 6) № 439, 431(*) (Лукашик)
Старий § 37, 38.
Підготувати реферати, домашній дослід: з’ясувати як від побутового посуду: чашки, склянки, тарілка залежить сила тиску рідини на дно.







Немає коментарів:

Дописати коментар